Scrap yellow brass is worth about 2.50 a pound right now. Build a small smelter out of a propane tank and melt it, along with all your cf pistol and rifle brass that's balooned/worn out/cracked/etc into ingots. Save them in the basement until the price goes up to $5. Plus, it's worth more in a solid/ingot form than it is as "dirty" brass.
Scrap yellow brass is worth about 2.50 a pound right now. Build a small smelter out of a propane tank and melt it, along with all your cf pistol and rifle brass that's balooned/worn out/cracked/etc into ingots. Save them in the basement until the price goes up to $5. Plus, it's worth more in a solid/ingot form than it is as "dirty" brass.
I want to hear what you are going to use to melt this brass??
Certainly no wood/coal/oil fire will melt it.
Eagleye.
Let's say you spend $150 making or buying a smelter (and looking at the design referred to, with propane tank, air compressor, etc, that's probably conservative).
Quick count (taking off socks) shows you'd need to melt and sell on the order of 42,000 casings to break even.
Teach the y'ung'uns how to blow into them to make the whistle noise.
Then send them off to school and make sure they have enough to pass
around to their buddies.
It will drive those Lieberal teachers stark maddd........![]()
Scrap yellow brass is worth about 2.50 a pound right now. Build a small smelter out of a propane tank and melt it, along with all your cf pistol and rifle brass that's balooned/worn out/cracked/etc into ingots. Save them in the basement until the price goes up to $5. Plus, it's worth more in a solid/ingot form than it is as "dirty" brass.
I prefer lister's idea - good non-skid grit for icy patches. Mind you, I'd probably not want to have to clean up around my sidewalk come spring, so a bag in my trunk would make sense.
however be prepared for the first thaw, before the swat team is called in.
Teach the y'ung'uns how to blow into them to make the whistle noise.
Then send them off to school and make sure they have enough to pass
around to their buddies.
It will drive those Lieberal teachers stark maddd........![]()
We are getting around $1.20 a pound here... Exactly how much more do they pay if it is an ingot?![]()