Sounds like we're having a #### measuring contest!
Are you going to show us yours? The tin, just the tin please
Sounds like we're having a #### measuring contest!
Are you going to show us yours? The tin, just the tin please![]()
Sounds like we're having a #### measuring contest!
I don't even have to go scrounging around for it. My sister haunts all the local thift/junk stores & buys it. So far this 10 lbs cost me a total of $50. That's not bad considering foundry tin is about $22./lb. + shipping & there is a minimum weight to purchase. She just called & picked up a bit more.....![]()
On a side note. I bought a tea spoon from Dollarama as it was advertised "pewter". It was pewter indeed. After melting it I've got 31.8 grams usable pewter. I paid 1.5$ for it.
The math says 21.42$/lb. So this was a dead end. At least I had fun playing with molten tin.