WW price varies from place to place. The last time I bought some I paid $25 for a full 5 gallon pail so I bought all three. This is a fair price. Before this I bought about a pail and a half and paid .40 per pound. I found this to be too expensive but since I already had them loaded on my truck I just paid & left. From a pail of ww, I find I get about 20% waste (clips, tire stems etc).