Food price increase.

From what I'm seeing on YouTube this company is very mediocre. Everything is very soupy and not very good tasting.

That happens when either to much water is added, people do not wait long enough for it to rehydrate, or they do not heat the water up enough. Boiling hot water in the right amount for 10 mins covered and its not a problem anymore. Brands such as Mountain House is a better tasting brand (short camping trips I bring mostly MH), however it costs much more than Readywise per calorie.
 
Dont know why people need to chime in negative remarks about a product. Rw is good and ive got no complaints for taste. As mentioned it is less than many others and i have accumulated from frontier at various promotions. Thanks to frontier for the heads up on prices. The hyperinflation rocket has taken off so buckle up
 
That happens when either to much water is added, people do not wait long enough for it to rehydrate, or they do not heat the water up enough. Boiling hot water in the right amount for 10 mins covered and its not a problem anymore. Brands such as Mountain House is a better tasting brand (short camping trips I bring mostly MH), however it costs much more than Readywise per calorie.

I'm going off of a YouTube video that followed the instructions for both the MH and RW.

Maybe they were sponsored by MH though but it seemed pretty unbiased and the results were pretty obvious.

RW is definitely a lot cheaper.
 
Dont know why people need to chime in negative remarks about a product. Rw is good and ive got no complaints for taste. As mentioned it is less than many others and i have accumulated from frontier at various promotions. Thanks to frontier for the heads up on prices. The hyperinflation rocket has taken off so buckle up

Because someone asked if anyone had tried it and considering I had just watched a few YouTube videos because I myself was interested I "chimed in".
 
New prices are posted online now. Prices will are based on our replacement costs blended the price with some of the old stock still have. This means that our prices will keep creeping up. Shipping cost could very well double in the next 4 weeks when our new stock ships (Another $10 per bucket increase on its own). Canada post shipping has gone up due to fuel surcharges. At this point prices are only going up on everything.
 
Watched it on youtube...got it.

Yeah. Exactly as he said in his post. Bold added by me. The guy looked into what would be a several hundred dollar purchase with expensive shipping for something that he would rely on in an emergency. The guy selling the stuff said that there are brands that he himself uses that taste better but cost a lot more. Give your head a shake.

From what I'm seeing on YouTube this company is very mediocre. Everything is very soupy and not very good tasting.
 
We have been given another price increase on the breakfast (+$40), Entrees (+$20), fruit and vegtable buckets (+10). This will be taking effect tomorrow morning. The grab bags are not affected yet. We have a buy in bulk offer for 2 or more that actually makes your cost per serving less than buying the large buckets.
 
MK2DUMA.jpg


We have not had the price increase on the grab bags yet so we will be able to offer promotions on grab bags for a bit longer. One pallet left of these.
 
Thank you for sharing this update about the increase in food sales and the impact on prices. It's understandable that the current situation with supply chain challenges and rising costs is affecting businesses in various industries, including the food sector. Taking proactive measures to adjust prices in line with the cost of replenishing stock is a sensible approach to maintain the quality of products and services. Customers still have a few days to take advantage of the current prices, which is a helpful heads-up. For those looking for more information on food options, they can check out **Image and video linking functions will be enabled after you have contributed more to the forum** for a wide range of choices. Wishing you the best during this challenging time.
 
Last edited:
Folks, learn to preserve your own food. Support your community, support your farmers.

That is definitely the best option for long term, but i have a few buckets of this stuff from frontier to get us through the first few months of anything crazy. Anyone buying id recommend storing them with a 30lb sack of rice, will go a long way in extending some of the incredibly small "portion" sizes in the buckets. My only knock against them.
 
Back
Top Bottom